9/24/11

ISTANBUL, AN MAGIC CITY / İstanbul, Sihirli şehir

English:

Istanbul an Magic city

I am actually here on work, as a representative for the Swedish chefs association on the WACS European presidential meeting, but you need some fun also don’t you think?

Where to start? The first thing when arriving to this marvellous city is the heavy and crazy traffic that easy scare the living hell out of you, everybody is driving like maniacs, its nothing for weak nerves.
Officially the live 16 million people in Istanbul but nobody really knows the right figures, some people told me that as many as 25 million live here, moving in from the country side to get a better life, I don’t know about that.

The culture here must be the best in the world without any doubt considering all what have been going on here for thousands of years, simply wonderful architecture and remains from great past times, there is something magical in the air when you hear the priest call people to the mosque with the songs from the minaret, I must say that Islam is truly an fascinating religion that I do not know anything about, but I would like to!

 Food, what to say about that?  I hade some great experience and some extremely bad, its like a coin, if you hit wrong you can suffer for days in your bathroom, I call this Jalla, and if you hit the superjalla! You can only start to pray.

The Turkish cuisine is in my opinion one of the worlds best with authentic flavours and ways to prepare food, when its good its world class, like the old restaurant Beyti that started in 1945 and is still consider to be one of the best in Istanbul, we hade a great treat of excellent food, and you know how picky I can be J don’t miss out when you are here next time.

The belly dancing is a very special chapter for its self, I saw the top dancer in Turkey and let me tell you boys a secret! She was fabulous and very sexy.

The grand bazaar is very grand, about 6000 shops and It takes  some days to get around it all, sadly it is also the biggest tourist trap with fake cloths, handbags and so on, nothing genuine and no normal Turks in sight, I wonder where they shop? Maybe in the Gucci store when you look at all very well dressed ladies with top brands everywhere.

 I would love to get back here asap to discover more of this amazing city and our friend Malin who lives here must be prepared to receive us soon


Turkish:
İstanbul, Sihirli şehir
WACS Avrupa başkanlık toplantı İsveç aşçılar derneği temsilcisi olarak, iş burada aslında, ama bazı eğlenceli değil mi?
Nereden başlamalı? Bu harika şehre gelen ilk şey, kolay yaşayan bir cehenneme korkutmak ağır ve çılgın bir trafik, herkes, manyaklar gibi zayıf sinirler için hiçbir şey sürüyor.
Resmen canlı İstanbul'da 16 milyon kişi ama kimse gerçekten doğru rakamlar bilir, bazı insanlar gibi pek çok 25 milyon olarak daha iyi bir yaşam elde etmek için ülke tarafında hareket, burada yaşıyor, ben bu konuda bilmiyorum söyledi.Rahip çağrı insanlar duyduğunuzda kültürü burada ne, binlerce yıldır burada sadece muhteşem mimarisi ve büyük geçmiş zamanlardan kalan edilmiştir düşünen hiç şüphesiz dünyanın en iyi olmalı, havada sihirli bir şey var. camiye minarenin şarkıları ile İslam hakkında hiçbir şey bilmiyorum gerçekten büyüleyici bir din olduğunu söylemek gerekir, ama ben istiyorum!
Gıda, bu konuda söyleyecek ne var? Ben bazı büyük deneyim ve bazı son derece kötü, yanlış vurduğunuzda bir sikke gibi, banyoda gün boyunca muzdarip olabilir dikey durumdan eğik duruma geçmek, ben bu Jalla çağrı ve superjalla vurdu! Sadece dua etmeye başlayabilirsiniz.Türk mutfağının otantik tatları ve yemek hazırlamak için yollar, en iyi dünyalar benim görüşüme göre, 1945 yılında başlayan ve hala İstanbul'un en iyilerinden biri olarak kabul eski restoran Beyti gibi iyi, dünya standartlarında, biz mükemmel yemek ayrı bir keyif damarın dikey durumdan ayrılma açısı ve ben burada bir dahaki sefere ne zaman  kaçırmayın ne kadar seçici olduğunu biliyoruz.Oryantal dans kendini çok özel bir bölümde, Türkiye'nin en iyi dansçı gördüm ve bana erkek size bir sır vereceğim! O muhteşem ve çok seksi.
Büyük çarşı, yaklaşık 6000 dükkan, çok görkemli ve aynı zamanda sahte bezler, el çantaları ve benzeri, gerçek bir şey ve hiçbir görüş normal Türkler ile en büyük turist tuzağı ne yazık ki, etrafında almak için birkaç gün sürer, nerede merak ediyorum onlar alışveriş? Belki Gucci mağazası, her yerde en iyi marka tüm çok iyi giyinmiş bayanlar baktığınızda.
En kısa sürede bizi almak için hazırlıklı olmalısınız burada yaşayan bu muhteşem şehir ve bizim arkadaş Malin daha fazlasını keşfetmek için en kısa zamanda geri almak isterdim
Şimdi ve İnşallah için Bye1 comment:

  1. Hi, I am a Turkish woman and an Istanbul lover. I am very happy to see what you wrote here. It's really an amazing city. Maybe you and your readers would like to see some other photos of Istanbul. Here are some taken by me...

    http://semt-pazari.blogspot.com/

    ReplyDelete